Poznaj nas
Na ponad 12 tys. mkw powierzchni najmu znajduje się 50 punktów handlowych zarówno wiodących marek jak i lokalnych przedsiębiorców. Nie brakuje też propozycji spędzania wolnego czasu dla mieszkańców. W galerii znajdą się sklepy, restauracje, punkty usługowe oraz powierzchnie rekreacyjne, m.in. sala zabaw dla dzieci i klub fitness. A wszystko to w zabytkowych, przedwojennych wnętrzach dawnej fabryki.
Ferio Wawer, to również ważne miejsce na kulturalnej mapie dzielnicy. To przede wszystkim za sprawą stałej współpracy z Wawerskim Centrum Kultury i lokalnym samorządem. Ferio było i jest obecne podczas wielu wydarzeń, nierzadko gości także lokalne inicjatywy społeczne. Zapraszamy do współpracy!

KULTURA ZAKUPÓW
Na początku XX wieku istniała tu Fabryka Wyrobów Metalowych „Wawer” specjalizująca się
w produkcji żelaznych łóżek angielskich oraz fabryka walców drogowych Nils Barren C.O.
Od 1938 r. swoją siedzibę miała tutaj Fabryka Aparatów Elektrycznych K. Szpotański i S-ka S.A. (FEA).
Fabryka została założona przez Kazimierza Szpotańskiego, pioniera przemysłu aparatów elektrycznych w Polsce. W czasie II wojny światowej fabryka była ośrodkiem walki i ruchu oporu, ostatecznie ocalała od zniszczenia. W 1945 r. zakłady upaństwowiono i rozbudowano,
a od 1959 r. przemianowano na Zakłady Wytwórcze Aparatury Rozdzielczej (ZWAR). W 1998 r. fabryka przeszła na własność firmy ABB, a w 2005 r. nieczynne hale produkcyjne fabryki Szpotańskiego zostały wpisane do rejestru zabytków. Przy aprobacie konserwatora zabytków, mieszkańców i varsavianistów fabryka przeszła metamorfozę.
Dawne hale zostały zaadoptowane na potrzeby centrum handlowego, co sprawiło, że zabytek zyskał nowego ducha.
Ciekawi Cię nasza historia? Przeczytaj więcej:
https://mojwawer.pl/zaklady-szpotanskiego-historia-ogolna/
https://new.abb.com/pl/o-nas/abb-w-polsce/podroz-do-zrodel-polskiej-elektroenergetyki
